Upala je primarno poželjan fiziološki odgovor našeg obrambenog imunološkog sustava na bilo kakvo oštećenje tkiva živim ili neživim uzročnicima kao što su bakterije, virusi, prenaprezanje, ozljede i strane tvari. Njime se nastoji ograničiti oštećenje, ukloniti štetni agens i omogućiti oštećenom tkivu normalan proces cijeljenja. Osobine upale su bol, crvenilo, oteklina, pojačana toplina i oštećenje funkcije zahvaćenog organa, odnosno dijela tijela. Ukoliko se upalni proces razbukta i izmakne samokontroli i regulatornim mehanizmima organizma, te ako nije na vrijeme prepoznat i adekvatno liječen, može dovesti do trajnih oštećenja.
Velika skupina mišićno koštanih bolesti su upalne reumatske bolesti. To su sistemske bolesti kod kojih se upala, osim na mišićno-koštanim strukturama, može pojaviti i na raznim drugim organima i organskim sustavima. Praćene su poremećajem općeg stanja i laboratorijskim odstupanjima (prvenstveno ubrzanom sedimentacijom i/ili povišenim C – reaktivnim proteinom). Načelno dolazi do upale većeg broja zglobova, što je praćeno izraženom jutarnjom zakočenošću, bolovima u mirovanju koji popuštaju razgibavanjem, jasnim oteklinama zglobova koji su topliji, a ponekad i crveni. Najčešće upalne reumatske bolesti su reumatoidni artritis, psorijatični artritis, ankilozantni spondilitis, reumatska polimijalgija i urični artritis (giht). Vrlo je važno ove bolesti prepoznati i početi liječiti što ranije jer u protivnom mogu dovesti do značajnog invaliditeta.
Za razliku od upalnih, kod degenerativnih mišićno-koštanih bolesti kao što su osteoartritis perifernih zglobova, križobolja i vratobolja nema poremećaja općeg stanja niti laboratorijskih odstupanja, a upalna zbivanja su lokalizirana. Bol se javlja u zahvaćenom zglobu/zglobovima ili dijelu kralježnice te se pogoršava kretanjem i aktivnostima, a popušta mirovanjem. Prisutno je ograničenje pokretljivosti, kraća jutarnja zakočenost, manje ili više izražena oteklina zgloba i u konačnici deformacija.
Treća, česta i važna skupina mišićno-koštanih bolesti su one koje nastaju prvenstveno kao sindromi prenaprezanja, a upalna zbivanja lokalizirana su u izvanzglobnim strukturama (tzv. teniski lakat, golferski lakat, petni trn, sindrom smrznutog ramena, skakačko koljeno, trkačko koljeno…).
Osnovni simptomatski lijekovi u liječenju svih mišićno-koštanih bolesti su nesteroidni antireumatici zbog svog izraženog protuupalnog i analgetskog djelovanja. Kod upalnih reumatskih bolesti, uz nesteroidne antireumatike, radi zaustavljanja napredovanja bolesti trajno se koriste i lijekovi koji na razne načine moduliraju naš imunološki odgovor. Značajan napredak u liječenju bolesnika s reumatoidnim artritisom, psorijatičnim artritisom i ankilozantnim spondilitisom postignut je upotrebom bioloških i biosličnih lijekova. To su lijekovi koji ciljano blokiraju neke od ključnih molekula u upalnoj kaskadi i omogućuju odličnu kontrolu bolesti kod velikog broja bolesnika.
Od velike je važnosti i kontinuirana individualno prilagođena tjelovježba. Ukoliko u nepovoljnim okolnostima dođe do trajnih i značajnih oštećenja zglobova, mogu se raditi korektivni operativni zahvati i endoprotetski zahvati ugradnje „umjetnih zglobova“.
Rana dijagnoza, rano uvođenje i kontinuirana primjena protuupalne, imunomodulatorne i analgetske terapije prilagođene dijagnozi i individualnim karakteristikama svakog bolesnika preduvjet su usporenja, odnosno zaustavljanja nastanka trajnih oštećenja na mišićno-koštanim strukturama i očuvanja kvalitete života.
Jedan od najčešćih lijekova za liječenje boli i upale je ibuprofen. To je nesteroidni protuupalni lijek (NSAR) čije djelovanje ublažava upalu i bol, a također snižava i povišenu tjelesnu temperaturu.
Brufen® Effect široko je dostupan u Bosni i Hercegovini u prilagodljivim formulacijama i veličinama doziranja. Obratite se svom ljekaru ili farmaceutu ako niste sigurni u ispravno doziranje i obavezno proučite priloženu uputu o lijeku prije početka uzimanja bilo kakvih lijekova.
Brufen® Effect (ibuprofen) koristi se za kratkotrajno simptomatsko ublažavanje blage do umjerene boli poput glavobolje, uključujući migrenu, zubobolju, bol u mišićima, ozljeda mekih tkiva kod iščašenja i uganuća, menstrualnu bol (dismenoreju) te simptome obične prehlade uključujući i povišenu temperaturu.